pozyczki

240 domki mikolajki stacja lato jezioro luknajno kopia

Łuknajno lub Łuknajny (niem. Lucknainer See) – jezioro położone ok. 5 km od Mikołajek, w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest jedną z najważniejszych europejskich ostoi ptactwa wodnego.

Jest to płytkie jezioro polodowcowe (średnia głębokość 0,6 m; maksymalna 3 m) o powierzchni 680 ha, długości 3,3 km i szerokości 2,9 km. Leży w otoczeniu rozległych łąk i bagien, połączone wąskim kanałem o długości 500 m z jeziorem Śniardwy. Jest jeziorem wytopiskowym, tzn. zajmuje zagłębienie powstałe po wytopieniu się brył martwego lodu z ustępującego lodowca. Podobnie jak inne jeziora tego typu, ma prawie okrągły kształt.

Źródło: Wikipedia

Symbolem Łuknajna jest łabędź niemy - w okresie pierzenia obserwuje się do 2 tysięcy osobników. 

240 domki mikolajki stacja lato luknajno wieza obserwcyjna polnoc kopia

Obeserwacje przyrody można prowadzić z punktów widokowych umieszczonych na przeciwległych brzegach jeziora. Osobiście polecamy punkt widokowy północny, do którego można dostać się w łatwy sposób samochodem. Usytuowany jest na wzniesieniu, co dodatkowo zwiększa zasięg obserwcji. Otaczają go pola i łąki, dzięki czemu nie tylko widać całe jezioro Łuknajno, ale również piękną panoramę. W okolicy punktu widokowego poza przyrodą nie znajduje się nic więcej.240 domki mikolajki stacja lato luknajno wieza obserwcyjna poludn ie kopia  Alternatywnie  można odwiedzić punkt widokowy południowy. Dodjazd pojazdem jest również łatwy, ale nie polecamy wyprawy autem z punktu północnego do punktu południowego dookoła jeziora. Jedyna rozsądna opcja to dojazd przez Mikołajki. Turyści na jednośladach powinni sobie poradzić jadąc wzdłuż wschodniego brzegu. W bezpośrednim sąsiedztwie punktu rosną wysokie drzewa, które istotnie zawężają pole obserwacji. W odległości 300m na południe od tego punktu znajduje się restauracja w Folwarku Łuknajno, a na terenie Folwarku kolejna wieża widokowa z piękną panoramą na jezioro Śniardwy.

 

Podoba Ci się nasza strona?

Polub nas! Dziękujemy.